Los Rumberos je společný název několika kapel skladatele a multi-instrumentalisty Petra Smetáčka. První z nich založil v roce 2004 jako svou autorskou „dílnu“ s pracovním název „Miniband Petra Smetáčka“. Ten se brzy, vzhledem k žánrovému příklonu k latin-jazzu a salse, přejmenoval na přiléhavější LOS RUMBEROS. Často obměňované obsazení se pohybovalo kolem deseti hudebníků, přičemž v současnosti jich má tato „orchestrální“ forma jako základ osm (piano+zpěv, kytara+zpěv, basa, timbales, konga a tři trombóny). Pro odlišení od ostatních, postupně vznikajících variant, nese rozšířené označení LOS RUMBEROS SALSA ORQUESTA.

Od roku 2010 pak začaly vznikat nové, komorní varianty LOS RUMBEROS. Jejich základem je multi-istrumentální DUO Petra Smetáčka (piano, zpěv, perkuse a svého času též trumpeta) s Janem Burianem (kytara, zpěv a perkuse), ke kterým se do TRIA či KVARTETA přidávají výteční, převážně zahraniční hudebníci, jakými jsou Carlo Zegarra Abanto (perkuse) či Maria Victoria Calero (flétna a perkuse).

Díky vysoké variabilitě jak v obsazení, tak i širokém repertoáru, se z LOS RUMBEROS stal flexibilní projekt vhodný pro nejrůznější typy akcí, ať už se jedná o festivaly, klubové koncerty, salsové taneční večery či třeba firemní večírky. Za roky svého působení již kapely odehrály stovky rozličných vystoupení, a to jak v Čechách, tak i zahraničí (přičemž nejvzdálenějšími působišti jim doposud byly Francie a Turecko).

LOS RUMBEROS mají na svém kontě celou řadu úspěchů, mezi které patří např. první české salsové CD („Afro Cuban Suite“, 2010), publikování druhého („Los Rumberos Trio“, 2012) se posléze ujalo prestižní vydavatelství Českého rozhlasu, Radioservis. Za zmínku rovněž stojí nadmíru úspěšné předkapelování snad nejslavnějšímu kubánskému orchestru Buena Vista Social Club v pražském Kongresovém centru (2014). Navíc kapelník, Petr Smetáček, vytvořil publikaci věnovanou žánru, ve kterém kapely působí („Afro-kubánská hudba aneb mnoho příchutí salsy“, Muzikus 2014). Propagaci salsy se věnuje také formou přednášek, výchovných koncertů či tvorbou stylových skladeb pro mládež.

Search