Petr Smetáček je skladatel, multi-instrumentalista, pedagog a kapelník souborů LOS RUMBEROS.

Od raného dětství přilnul ke klavíru a hudbě jako takové, zejména klasice, jazzu, folklóru a později též salse. Svůj instrumentář během let rozšířil např. o dudy či afro-kubánské perkuse, nicméně piano zůstalo ve středu jeho zájmu. Poměrně záhy začal také komponovat, což ho v roce 2004 přimělo založit si vlastní kapelu, která mu z počátku sloužila jako autorská „dílna“. Původní pracovní název „Miniband Petra Smetáčka“ se brzy vzhledem k žánrovému příklonu k latin-jazzu a salse přejmenoval na přiléhavější LOS RUMBEROS. Proměnlivé obsazení se pohybovalo kolem deseti hudebníků, k tomu časem ještě vytvořil několik komorních variant. Více informací o těchto úspěšných projektech naleznete ZDE.

Již během školních let na pražské Konzervatoři Jaroslava Ježka, kde studoval skladbu u fenomenálního Karla Růžičky st., začal hojně vystupovat s různými soubory v Čechách i zahraničí, pro řadu z nich současně komponoval. Díky Petrovu širokému žánrovému rozptylu se jednalo o mnoho rozličných projektů a osobností, jako např.: Karel Růžička (st.), Bó-Big-Band (který vedl společně s trumpetistou Františkem Schejbalem), Pragasón Jorge Concepcióna, Vlado Urlich Quena Recital, Lágrima, Smetanovi filharmonici Praha, Mezcla Orquesta, CBC Big Band Miroslava Surky (doprovod Arturo Sandovala), Duende Tomislava Zvardoně, Kentonmania Big-Band, Franta Schejbal Orchestra, Jana Rychterová, Tam Tam Orchestra Miloše Vacíka, Jiří Stivín (st.) Trio, Cuarteto Tropical, Dos Cubanas ad. V současnosti kromě vlastních LOS RUMBEROS vystupuje například s peruánským perkusistou Carlem Zegarrou či japonskou sopranistkou Yukiko Kinjo, svou manželkou.

Další speciální kapitolou je korepetování, ke kterému se dostal během studií na konzervatoři. Kromě běžných aktivit spojených zpravidla se soubory, ve kterých působil (či působí), stojí za zmínku dvě větší angažmá z roku 2006: korepetice opery „Beng!“ Jiřího Doubka (pro Národní divadlo) završená neočekávaným účinkováním v orchestru, a německého muzikálu Mambo Mambo (probíhající v Berlíně), ve kterém působil též jako vedoucí doprovodné kapely.

Co se týká vydavatelské činnosti, tak původně se jí věnoval pouze příležitostně. V roce 2010 současně s ukončením studia na konzervatoři vytvořil autorské CD „Afro Cuban Suite“, o dva roky později mu pak vydavatelství Českého rozhlasu, Radioservis, publikovalo nosič s názvem „Los Rumberos Trio“. V roce 2014 vydal skrze nakladatelství Muzikus populárně-naučné dílo „Afro-kubánská hudba aneb mnoho příchutí salsy“ a opět po dvouleté odmlce knížku klavírních skladbiček „Salsové hrátky“. Od roku 2022 se zaměřil rovněž na tvorbu pro mládež, která je následně publikována nakladatelstvím eNoty.eu, doposud se jedná o dvě díla: klavírní noty „Dětem“ a „Dětem 2", další se připravují.

Jelikož ho vždy bavilo vzdělávat nejen sebe, ale i druhé, věnoval se též přednáškám a výchovným koncertům na téma afro-kubánské hudby („salsy“), ve které nalezl značné zalíbení. Navíc od roku 2017 začal působit jako učitel klavíru a korepetitor na ZUŠ Slaný, kde nalezl ideální pracovní prostředí a kolektiv.

Search